5 maja 2014 roku (poniedziałek), o godz. 18.00, w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11), odbędzie się wernisaż wystawy prac Lecha Frąckowiaka p.t. „Żartem, półżartem i całkiem serio”. Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca.
Poniżej publikujemy krótki tekst wystawie.
Krótka historia o człowieku – Lech Frąckowiak w Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury w Warszawie organizuje wystawę rysunków Lecha Frąckowiaka pt. „Żartem, półżartem i całkiem serio”. Subtelny dowcip, lekka ironia i sugestywność przekazu przechodząca w magię – tak w skrócie można określić jej charakter.
W swojej twórczości Frąckowiak skupia się na człowieku i jego naturze. Wyposaża swoich bohaterów w rekwizyty, jednak szczególną wagę przywiązuje do ich gestów i mimiki. Wnikliwie bada otaczającą go rzeczywistość, by wychwycić, a następnie za pomocą pióra, ołówka i pędzla ukazać uniwersalne cechy ludzkie. Czyni go to „filozofem rysunku”. Spośród innych artystów wyróżnia się niezwykłą dbałością o szczegóły, która sprawia, że jego dzieła są oryginalne i niemożliwe do podrobienia. Mówi obrazem – potrafi tworzyć ilustracje będące ekwiwalentami tekstu i jako jeden z nielicznych umiejętnie łączy dowcip z życiową refleksją.
Na wystawie organizowanej przez Muzeum Karykatury zobaczymy zarówno autonomiczne dzieła autora, jak i kompozycje przygotowane specjalnie do utworów literackich, dlatego będzie to uczta nie tylko dla fascynatów sztuki rysunku, lecz także dla miłośników literatury. Ze względu na uniwersalność dzieł, każdy znajdzie tu coś dla siebie – bardziej dociekliwi, którzy będą w nich szukać wskazówek na życie, jak i tacy, którzy szykują się wyłącznie na humor i rozrywkę. Odbiorcy będą mieli szansę odczytać z rysunków krótką opowieść o człowieku oraz odkryć w nim to, co najciekawsze i najbardziej groteskowe zarazem.
Lech Frąckowiak to wybitny polski rysownik, grafik i malarz, absolwent PWSSP w Poznaniu. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych prestiżowych wystawach, takich jak Światowy Salon Humorystów w Knokke-Heist w Belgii czy Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon” w Legnicy.