13 września 2014 roku, po wieloletniej chorobie nowotworowej, zmarła Małgorzata Tabaka – znakomita karykaturzystka, satyryk, wieloletnia felietonistka graficzna w czasopismach ogólnopolskich i zagranicznych, grafik, autorka plakatów i ilustracji książkowych, malarka, historyk sztuki. Małgorzata Tabaka była absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Po studiach, w 1974r. podejmuje pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w Wydziale Kultury i Sztuki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zajmuje się problemami ochrony i inwentaryzacji architektury XIX i XXw. Katowic oraz prowadzi inwentaryzację zabytków ówczesnego województwa katowickiego, a także miasta Kielc i rozproszonego budownictwa wiejskiego w woj. bielskim.
Debiutowała w tygodniku „Polityka” w połowie lat 70. Rysunki podpisane M. Tabaka drukowały między innymi: Polityka, Życie Literackie, Literatura, Szpilki, Karuzela, Zdanie, Radar, Przegląd Tygodniowy, Prasa, Prawo i Życie, Ruch Muzyczny, Twój Styl, Kultura, Wprost, Przegląd, Spotkania z Zabytkami, Kraków oraz inne ogólnopolskie gazety i czasopisma. Tabaka opublikowała ponad 5 tysięcy rysunków prasowych Za swe rysunki polityczno-satyryczne publikowane w prasie w latach 1976 – 1981 zostaje uhonorowana najwyższą nagrodą nadawaną przez redakcję satyrycznych „Szpilek” – „Złotą Szpilką 82”, i jako laureatka – indywidualną wystawą w Galerii Szpilek w Warszawie, gdzie ma okazję pokazać także prace niedopuszczone do oficjalnych publikacji.
Tabaka była laureatką wielu prestiżowych wyróżnień i nagród za twórczość graficzną w zakresie rysunku satyrycznego i prasowego w kraju i za granicą. Grafiki satyryczne Małgorzaty Tabaki zachwycały nie tylko europejczyków ale zdobywały uznanie też na innych kontynentach. International Journal of Comic ( USA) w 1999r. zamieścił Jej obszerną notkę biograficzną wraz z pracami a Witty World (USA) proponował współpracę redakcyjną.
W 2002r. otrzymała zaproszenie do uczestniczenia w jury festiwalu w Brazylii oraz wystawiała swe prace na wystawie indywidualnej w Teresinie.
Pokazywała swoje prace na indywidualnych wystawach malarstwa i grafiki w Kolonii, Oberhausen, Oldenburgu, Bergisch-Gladbach, Hattingen. Była zapraszana na międzynarodowe wystawy i spotkania satyryków do Frankfurtu, Hamburga, Essen, Monachium, Ancony, Marostici, Teresiny.
Uczestniczyła w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Polsko – Niemieckie Forum Kulturalne OST-WEST z Kolonii. Była zapraszana do współpracy z wydawnictwami w Niemczech i we Francji.
Prace Jej są w zasobach muzeów w Bazylei, Hamburgu, Montrealu, Knkke-Heist, Beringen, Anconie, Tokio i galerii w Europie oraz w posiadaniu osób prywatnych.
W latach 2001-2005 opracowywała plakaty i programy Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego w Nowym Sączu. Przygotowywała oprawę plastyczną dla I edycji Jesieni Gitarowej w Tychach oraz oprawę plastyczną koncertów Jesieni Organowej i Festiwalu Orkiestr Dętych w powiecie bieruńsko-lędzińskim.
W 2003 roku Małgorzata Tabaka została laureatką „Clemens Pro Arte”, na wniosek kapituły nagrody „Clemensa” w powiecie bieruńsko-lędzińskim, która to kapituła doceniła jej wieloletnią działalność artystyczną i pedagogiczną na rzecz społeczności lokalnej.
Z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w 2012r. wydano album wybitnych twórców karykatury, wśród których zamieszczono prace Małgorzaty Tabaki.
W 2013 roku decyzją Kapituły Odznaki „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” artysta plastyk Małgorzata Tabaka została odznaczona złotą odznaką za działalność twórczą.
Odeszła z grona żyjących przedwcześnie, w pełni sił twórczych i spoczęła na cmentarzu w Nowym Bieruniu, rodzinnej miejscowości na Śląsku.
Cześć Jej pamięci.