Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają do wzięcia udziału w XXIII edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Konkurs adresowany jest do szerokiego grona osób, które mają poczucie humoru, trochę talentu plastycznego i satyryczne spojrzenie na świat. Uczestnikiem konkursu może być każdy bez względu na wiek i profesję. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Warunkiem jest nadesłanie w oryginale, osygnowanych prac w dowolnej ilości wraz z podpisaną kartą zgłoszenia. Technika wykonania dowolna.
Wybór hasła konkursu to co roku ważna decyzja. Bywa inspirowana aktualną sytuacją świata i jego problemami. Tak było z edycjami ph. „plastik”, „sztuczna inteligencja”, „media społecznościowe”. Wśród tematów konkursowych wiele było ponadczasowych, neutralnych takich jak: „biblioteka”, „zamek”, „wino”, „muzyka”.
W tym roku jednak nie sposób uwolnić się od obecnej sytuacji związanej z pandemią. Tematem tegorocznego konkursu jest „Maska”. Chińskie przysłowie, a nawet przekleństwo mówi: „obyś żył w ciekawych czasach”. I nam się obecnie te „ciekawe czasy” przytrafiły. Maska jest chyba jednym z najtrafniejszych wizualnych symboli aktualnej sytuacji.
Ludziom żyjącym w 2021 roku, w czasie pandemii, hasło tegorocznego konkursu skojarzy się raczej zupełnie inaczej niż choćby jeszcze trzy lata temu. Teraz „maska” to najpewniej po prostu maseczka czyli ta chirurgiczna, FFP2, FFP3, N95, przyłbica, a nawet bandana i „komin”. Któregoś dnia ten „ciekawy czas” minie, nabierzemy dystansu, odreagujemy stres. A w tym bardzo może nam pomóc baczne i uważne oko satyryków wyłuskujące z naszej obecnej codzienności komiczne sytuacje związane z „maskami”. A tych jest cała masa. Plon XXIII edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny będzie ciekawym świadectwem tego doświadczenia wszystkich ludzi. Liczymy na rysowników, którzy pomogą nam odreagować stres, towarzyszący nam już drugi rok.
I nie zapominajmy, że temat „maska” to także punkt wyjścia do wielu innych skojarzeń i interpretacji. Stosowanie masek to bardzo stara, ludzka praktyka na całym świecie, wykorzystywana w rytuałach, ceremoniach, polowaniach, na ucztach, wojnach, w sporcie, teatrze. Maski teatralne, „upiór w operze”, pośmierne maski, Zorro, Batman i Spiderman, maski karnawałowe, maskarada, maski przeciwgazowe, antysmogowe, weneckie, afrykańskie, na Halloween – to niektóre tylko skojarzenia z hasłem „maska”.
Praktyka stosowania masek nie obca jest zwierzętom, a nawet roślinom. Wszyscy więc stosujemy kamuflaż, grę pozorów, stroimy miny, przybieramy pozy, maskujemy się.
Rysownicy mają zatem całkiem sporą paletę skojarzeń do wyboru i liczymy bardzo na ich poczucie humoru, którego bardzo teraz potrzebujemy.
Nagrody:
Grand Prix – 5000,00 zł + statuetka
I nagroda – 4000,00 zł
II nagroda – 3000,00 zł
III nagroda – 2000,00 zł
Dodatkowo przewidziane są nagrody specjalne.
Szczegóły znajdziecie w Regulaminie